Spis treści
Konsolidacja kredytów nie zawsze ma sens, dlatego najpierw należy dokładnie przeliczyć jej koszt. Czasami kredytobiorca nie ma jednak innego wyjścia i musi skonsolidować swoje zadłużenie.
Decyzja o kredycie konsolidacyjnym powinna być dokładnie przemyślana. Nie można po konsolidację kredytów sięgać z marszu, ponieważ nie zawsze się to opłaca. To rozwiązanie nie w każdym przypadku jest korzystne. Często jednak, niestety, stanowi jedyną receptę na uporządkowanie kwestii finansowych.
Kiedy konsolidujemy swoje zadłużenia?
Często mamy kilka kredytów w różnych bankach i powoli zaczynamy nie obejmować wszystkich spłat. Zaczyna nam brakować pieniędzy na uregulowanie zadłużeń, czyli zaczynamy mieć kłopoty finansowe. Nad konsolidacją kredytów należy się zastanawiać – ale nie wtedy, kiedy kłopoty ze spłatą już wystąpiły, lecz kiedy przewidujemy, że możemy je mieć. Jeżeli mamy już jakieś opóźnienia w spłacie kredytów, banki mogą odmówić konsolidacji. Po kredyt konsolidacyjny sięgamy więc wcześniej, by uporządkować swoją sytuację finansową oraz obniżyć ratę.
Kredyt pod hipotekę czy gotówkowy?
Kredytobiorcy, którzy chcą skonsolidować swoje zadłużenia, do dyspozycji mają kredyt pod hipotekę oraz kredyt gotówkowy. Który wybrać? Jeżeli kredytobiorca zdecyduje się na zabezpieczenie wierzytelności hipoteką, może liczyć na zdecydowanie niższe oprocentowanie, a tym samym na niższą ratę. Rata hipotecznego kredytu konsolidacyjnego może być nawet niższa niż kilku kredytów razem wziętych. Konsolidacyjny kredyt gotówkowy to z pewnością wyższy koszt raty miesięcznej. Najważniejszy jest jednak całkowity koszt kredytu. Podejmując decyzję, należy wszystko dokładnie przeanalizować i wybrać optymalne rozwiązanie.
Ważne koszty dodatkowe
Oprocentowanie kredytu jest bardzo istotne, również przy kredytach konsolidacyjnych. Jak wiadomo, za każdy kredyt w banku należy zapłacić. Nie mniej ważne są więc koszty dodatkowe dotyczące udzielanego kredytu, typu prowizja czy opłaty administracyjne. Jeżeli decydujemy się na kredyt hipoteczny, również poniesiemy koszty związane ze zmianą zabezpieczenia kredytu. W bankach nie ma nic za darmo, dlatego wybierając kredyt konsolidacyjny, należy dokładnie przeanalizować oferty, a najlepiej skorzystać z pomocy doradcy finansowego.
Gdy zechcemy dopożyczyć
Konsolidacyjny kredyt gotówkowy jest droższy: wyższe są jego raty miesięczne. Taki kredyt szybciej jednak zostanie spłacony, w związku z czym w ostatecznym rozliczeniu może się on okazać tańszy (jego rzeczywiste koszty będą niższe) – to po pierwsze. Po drugie – jeżeli mamy już kredyt gotówkowy, a chcemy zwiększyć jego kwotę, możemy wystąpić o dopożyczenie interesującej nas sumy. W takiej sytuacji kredyt taki de facto będzie kredytem konsolidacyjnym, pozwalającym na taką operację finansową. Wszystko zależy od oceny sytuacji oraz naszych potrzeb.